* Dört Divan
    * Gerede
    * Göynük
    * Kıbrısçık
    * Mengen
    * Mudurnu
    * Seben
    * Yeniçağa

DÖRTDİVAN

Coğrafi Durumu : Bolu topraklarının doğu kısmını kaplayan Dörtdivan İlçesi, daha önceleri Gerede İlçesinin bir nahiyesi idi. Güneyden Ankara'nın Çamlıdere İlçesi, doğudan Gerede İlçesi, Kuzeyden Yeniçağa İlçesi, Batıdan Bolu Merkezi, güneybatıdan Kıbrısçık İlçesi ile komşu ve sınırlıdır.

Dörtdivan İlçe merkezinin yerleşim alanı 6.278 dönüm, köyleri ile birlikte yüzölçümü ise 79.268 dönümdür. İlçenin rakımı 1340 m.dir. 30 köyün bağlı olduğu Dörtdivan ‘da 3.837 kişi ilçe merkezinde, 6.172 kişi köylerde olmak üzere toplam 10.009 kişi yaşamaktadır.

Ekonomik Yapı : İlçe halkı en çok geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlar. Arazinin nüfusa oranla az olması sebebiyle başka geçim imkanları arayan halk, çevre ormanlarda işçilik yaparak ve büyük şehirlerde çeşitli işlerde çalışarak geçimlerini sağlarlar. Dörtdivan halkının gözle görülür bir kısmı da Avrupa'da işçi olarak çalışmaktadır. Ayrıca son yıllarda ilçemizde patates ziraati gelişmeye başlamıştır.

Tarihi ve Turistik Yerler : İlçemizin Yağbaşlar Köyünün Mürseller Mahallesinde Bizans kale kalıntıları vardır. Yukarısayık ve Sorkun köyleri arasında bir tepede Himmet Dede Türbesi, Kılıçlar köyünde Kırklar Türbesi, Çalköy'de Şehriban Nine Türbesi, Merkez Camii yanında Secamehmet Dede Türbesi bulunmaktadır

Ayrıca Yağbaşlar Köyü Mürseller mahallesinde Ayvadibi Şifalı Suyu bulunur.

Ulaşım : Kara ulaşımının çok kolay olduğu bir yerdir. Dörtdivan Ankara'ya 156 km. Bolu'ya 42 km, Gerede’ye 116 km. Yeniçağa'ya ise 7 km.'dir. Otoban yakınından geçmesine rağmen otobana giriş ve çıkışı yoktur.

GEREDE

Coğrafi Durumu : Gerede, Bolu topraklarının doğu kısmını kaplar. Bolu'nun en eski ilçesidir. Güneyden, Ankara İli'nin Kızılcahamam ve Çamlıdere İlçeleri ile komşudur. Doğudan, Çankırı İli'nin Çerkeş ve Eskipazar, batıdan Dörtdivan ve Yeniçağa, kuzeyden Mengen, güneyden Kıbrısçık İlçeleri ile komşu ve sınırlıdır.

İlçe, deniz seviyesinden 1350 m. yüksekliktedir ve yüzölçümü 1255 km²'dir. Gerede İlçemizin nüfusu, 30.377 kişi İlçe merkezi, 17.053 kişi köyler olmak üzere toplam 47430’dur. 92 köyü vardır.

Ekonomik Yapı : Geçmiş yıllarda kapalı bir ekonomi faaliyeti içinde olan Gerede'de ekonomi son yıllarda ulaşımdaki kolaylığın etkisiyle canlanmaktadır. Yeni iş yerlerinin açılması ilçeye canlılık getirmiştir. İşyerleri genelde küçük ticarethaneler şeklinde olup, şirketleşme çok yenidir. Gerede halkı genelde orta halli geçim kaynağına sahiptir.

Tarihi ve Turistik Yerler : Asar Kale, Keçi kalesi kalıntıları, Kiliseli Han diye bilinen tarihi tüccar hanı, Yukarı Tekke Camii, Aşağı Tekke Camii Türbesi, Yıldırım Beyazıt Camii, Esentepe'deki Ramazan Dede Türbeleri, gezilip görülebilecek tarihi eserler ve yerlerdir.

Şehrin kuzeyinde Esentepe, Arkut Dağlarında yaylalar başlıca mesirelik alanlardır. Özellikle Gerede Yaylaları yayla turizmine çok uygundur.

Esentepe bölgesinde kış sporları ve kayak yapmak mümkündür. Ayrıca yaz aylarında çim kayağı yapma imkanı vardır.

İlçede el sanatlarından bakırcılık, deri imalatı, kemercilik, demircilik, marangoz işleri yapılmaktadır.

Ulaşım : Karayolu ulaşımının çok kolay olduğu Gerede İlçesi, bugün de en uğrak yerlerden biridir ve Avrupa ülkelerini Ortadoğu ülkelerine bağlayan transit yol üzerindedir. Bu yol Gerede topraklarının ortasından ve İlçe merkezinin içinden geçer. Gerede Ankara'ya 139 km. Bolu'ya 52 km., Karabük'e 85 km.dir. Zonguldak İlini Ankara ve İstanbul'a; Çankırı, Kastamonu ve Sinop illerini İstanbul'a bağlayan karayolu Gerede’den geçer. Gerede'nin komşu ilçeleri ile ulaşımı da kolaydır. Ayrıca Ankara - İstanbul otoyolunun yapılması ile Gerede'ye ulaşım fevkalade kolaylaşmıştır.

GÖYNÜK


Coğrafi Durumu : Bolu İli’nin güneybatısında yer alan Göynük İlçesi’nin yüzölçümü 1437 km², denizden yüksekliği de 720 m.dir. İlçenin doğusunu Mudurnu, batısını Sakarya’nın Taraklı, kuzeyini Akyazı, güneyini Ankara’nın Nallıhan, Eskişehir’in Sarıcakaya ve Bilecik’in Yenipazar ilçeleri çevrelemektedir.66 köyü olan Göynük’te 5804 kişi İlçe merkezinde, 13577 kişi de köylerde yaşamaktadır.

Ekonomik Yapı : Göynük İlçesi'nin ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Çevre köylerde buğday, arpa, şeker pancarı, nohut, ayçiçeği ve fasulye üretilir. Yumurta ve besi tavukçuluğu ise çok önemli bir gelir kaynağını teşkil etmektedir. Tavukçuluk sektöründe son yıllarda ilçenin adını ülke çapında duyuran modern tesisler yapılmıştır.

İlçenin bir diğer gelir kaynağı da Himmetoğlu bölgesinden çıkarılan linyit kömürüdür. Yıllık üretimi 250.000 ton olan ocakların görünür rezervi 39 milyon tondur.

Tarihi ve Turistik Yerler : Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı, Akşemseddin Türbesi, Ömer Sekkin Türbesi, Zafer Kulesi, Soğukçam Köyünde bulunan Frig Harabeleri ve Kilciler Köyündeki Bizans Kalıntıları İlçenin önemli tarihi eserleridir.


Gezi ve Mesire Yerleri :
Sünnet Gölü, Çubuk Gölü ve Çatak Kaplıcası, gezilmesi ve görülmesi gereken turistik yerlerdir. Çubuk Yaylası, Arıkçayırı Yaylası, Bulanık Yaylası, Değirmenözü Yaylası, Hacımahmut Yaylası en önemli yaylalarıdır.

KIBRISÇIK

Coğrafi Durumu : Bolu’nun güney kısmında yer alan Kıbrısçık ilçesi 621 km² alana sahiptir. Denizden yüksekliği ise 1130 m.dir. İlçenin batısında Seben İlçesi, kuzeyinde Bolu ve Dörtdivan, güneyinde ise Ankara’nın Beypazarı İlçesi bulunmaktadır. Yoğun göçle karşı karşıya gelen Kıbrısçık İlçemizde 3012’si İlçe merkezinde, 2989 kişi köylerde olmak üzere 6001 kişi yaşamaktadır. 22 köyü vardır.

Ekonomik Yapı : İlçe ve köylerde genellikle tarım, ormancılık ve hayvancılık yapılmaktadır. Son yıllarda tarla ziraati, yerini bahçe tarımına ve meyveciliğe bırakmaktadır. Bir çok alan ise boş bırakılmakta ve ekilememektedir. Halkın bir çoğu hayatını orman, tarım, kümes hayvancılığı ve nakliyecilikten kazanmaktadır. İlçemiz ürünleri içerisinde en önemlisi pirinçtir. Kıbrısçık‘a has olan pirinç az miktarda yetiştiği için ancak çevre pazarlara gönderilmektedir.

Tarihi ve Turistik Yerler : Alcının Kaya Ulu Dere boyunda mağaralar, kaya evleri ve peri bacaları, gezilip görülmeye değer yerlerdir.

Kıbrısçık Yaylaları : Köroğlu Dağlarının güney yamaçlarındaki düzlük alanlarda bulunurlar. Belen, Karaköy, Kökez, Bölücekkaya, Karadoğan ve 1825 metredeki Devevira önemli yaylalardandır.
Karagöl (Ormaniçi Dinlenme Yeri) : Kıbrısçık- Beypazarı yolu üzerinde İlçeye 22 km. mesafede bulunan Karagöl, 1 hektar genişliğinde oldukça derin bir göldür. Çevresi tamamen ormanlık olan ve Orman İşletmesince koruma altında olan gölde kamp yapmak için çok güzel yerler vardır. Gölde çok sayıda yaban ördeği olmasından dolayı avcıların çok uğradığı bir yerdir.

Ulaşım : Kıbrısçık İlçesi, Bolu'ya 65 km. uzaklıkta olup, yolu asfalttır. Ankara’nın Beypazarı ilçesine uzaklığı ise 52 km.'dir. İlçeden her gün Bolu ve Beypazarı’na minibüs seferleri yapılmaktadır.

MENGEN

Coğrafi Durumu : Mengen, Batı Karadeniz Bölgesinde Bolu İli'ne bağlı bir ilçedir. Batıda Bolu Merkez İlçe, kuzeyde Zonguldak'ın Devrek İlçesi, doğuda ve kuzeydoğuda Karabük İlinin Eskipazar ile Yenice İlçeleri , güneyde ise Bolu'nun Gerede ve Yeniçağa İlçeleri ile çevrilidir. İlçenin rakımı 610 m., yüzölçümü 883 km² dir.

2 beldesi ve 55 köyü olan İlçenin nüfusu; 5497 kişi İlçe merkezinde, 11890 kişi köylerde olmak üzere 17387’dir.

Ekonomik Yapı : Mengen'de iş sahasının kısıtlı olması ve aşçılığın atalardan bu yana sürmesi nedeniyle halkın büyük bir kısmı büyük şehirlerde ve yurt dışında aşçı olarak çalışmaktadır. İlçede tarım ve hayvancılık yapılmakta olup, yıllık 700.000 kapasiteli brolier piliç yetiştiriciliği ilçeye belli bir ekonomik fayda sağlamaktadır.

Ekonomik yönden ormanın çok önemli bir yeri vardır. Yakacak ve üretim olarak orman ürünleri büyük bir önem taşır. İlçemizde kurulmuş olan GENTAŞ Werzalit fabrikası ilçeye önemli bir ölçüde ekonomik girdi sağlamaktadır.İlçe ekonomisine katkı sağlayan bir başka unsur, yeraltı zenginlikleridir. MTA verilerine göre İlçenin batısında bulunan havza da 50 milyon ton kömür olup, yılda 200-250 bin ton kömür üretilmektedir.

Tarihi ve Turistik Yerler : Kayabükü, Akören - Kisecik Mevkiinde ve Çayköy'de kilise kalıntıları bulunmaktadır. Güneyhisar'da, Avşar'da; Ev Kayası, Karakaya'da; Balkayası ve Oyukkaya, Teberrikler köyünde Yanıkdeğirmen mağaraları bulunur. Gözecik köyünde Bizanslılara ait, Çorakkadirler ve Aktepe Köylerinde Cenevizlilere ait sütun taşları vardır. Elemen ve Güney Köylerindeki camilerin kilise kalıntılarından camiye çevrildiklerine dair izler vardır. Kadısusuz Köyünde de tarihi kalıntılara rastlanmaktadır.

İlçemiz ormanlık bir bölgede olduğundan, yüksek yaylalar bulunmaktadır. Her bir yaylamız doğal güzellikleriyle dağ turizmine elverişlidir. Başlıca yaylalar; Soğucak, Akçakoca, Bürnük, Sırıklı, Çukur Yayla, Göl Yaylası, Aktepe, Ağalar, Küçükkuz, Civcivler, Mamatlar, Elemen ve Afşar Yaylalarıdır. Ağalar Gölü, Dipsiz Göl, Yayladağ Gölü, Bölükören Gölü,Ödek, Kemal Savaş, Şirinyazı ve Hızarderesi Göletleri önemli mesire yerleridir. 

Ulaşım : İlçemizi Bolu'ya bağlayan Gökcesu ve Yeniçağa üzerinden olmak üzere iki ayrı yol bulunmaktadır. Bolu’ya 56 km. uzaklıktadır. Ankara - İstanbul karayoluna 20 km. uzaklıktadır. Ulaşımı çok kolay olan ilçemizde, günün her saatinde Zonguldak ve Bartın’dan kalkan otobüslerle ülkemizin bir çok yerine ulaşılabilmektedir. Ayrıca Bolu - Mengen arasında da düzenli minibüs seferleri vardır.

MUDURNU

Coğrafi Durumu : Kuzeyinde Düzce , kuzeybatısında Sakarya’nın Hendek İlçesi, kuzeydoğusunda Bolu , doğusunda Seben İlçesi, güneyinde Ankara’nın Nallıhan İlçesi, batısında Göynük ve Akyazı İlçeleri bulunmaktadır.İlçe Merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 840 m. yüzölçümü 1349 km²'dir. 1 beldesi ve 74 köyü vardır. Mudurnu ilçe merkezi 5934, köyleri ise 18492 nüfusa sahiptir.

Ekonomik Yapı : İlçenin coğrafi konumunun dağlık ve engebeli olması, tarıma elverişli araziyi azaltmıştır. İlçe halkı geçimini tarım, hayvancılık, tavukçuluk ve ormancılıktan karşılamaktadır.

Son yıllarda geçim kaynaklarının en önemli sektörü hayvancılık olmuştur. Besi hayvancılığının gelişmesi, iyi cins hayvan ıslahı ve kaliteli yem üretimi, hayvancılık sektörünü olumlu yönde etkilemiştir.İlçede en önemli gelir kaynağı et tavukçuluğundan sağlanır. 1970'li yılların başından itibaren her geçen gün artan besi tavukçuluğu, ilçeye yurt çapında haklı bir ün sağlamıştır. İlçede besi pilici yetiştiriciliği, entegre tesislerle yapılmaktadır.

Bir diğer iş kolu da tarihçesi çok eski yıllara dayanan, saraylara intikal eden, un, şeker ve tereyağından imal edilen, asıl adı "Depme Helva" olan "Saray Helvası" yapımıdır. Yurdumuzun her tarafında aranılan ve beğenilerek yenilen gıda maddeleri arasına girmiştir. Zamanla artan talepe karşılık, fabrikasyon imalata geçilmiştir.

Tarihi ve Turistik Yerler : Yıldırım Beyazıt Camii ve Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Armutçular Konağı, Şeyhül Ümran, Şeyh Tevfik Efendi, Şeyh Fahreddin Rumi, Abdurrahim Tırsi, Karaarslan Baba, Davud-i Halveti Türbeleri görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken yerlerdir. Her yıl Temmuz ayının ilk pazar günü Şeyh-ül Ümran bayramı olarak kutlanmaktadır.Ahiliğin çok eski bir geçmişi olan Mudurnu’da her yıl Ekim ayının 2'nci Pazartesi günü başlayan ve 7 gün süren Ahilik Kültürü Haftası düzenlenmektedir.

Karamurat Gölü ve Sülük Gölü ile Abant Gölü çevresindeki yaylalar görülmesi gereken doğal güzelliklerdir. Sağlık ve kaplıca turizmi bakımından Babas ve Sarot Kaplıcaları çok elverişlidir.

Mudurnu İlçemiz geleneksel tarihi Türk evleri bakımından oldukça zengindir ve kentsel sit alanı olarak koruma altındadır. Armutçular Konağı olarak bilinen ev görülmeye değerdir. Diğer evler ise daha sade özellikler taşırlar.

Ulaşım : İlçe merkezi üç ayrı yönden gelen karayollarının birleştiği bir yerde kurulmuştur. Merkezin Bolu'ya olan uzaklığı 50 km. olup, yol asfalttır. İlçeden itibaren 6 km. sonra Abant'a yol sapar. Mudurnu - Abant arası 18 km.dir.İlçenin ikinci yol bağlantısı Nallıhan üzerinden Ankara'dır. Ankara - Mudurnu arası 200 km. civarında ve yolu asfalttır. Üçüncü yol bağlantısı Akyazı üzerinden Adapazarı'dır. Akyazı - Mudurnu 70 km., Adapazarı ise 100 km. dir.

SEBEN

Coğrafi Durumu : Seben, Bolu'ya 54 km. uzaklıkta olup doğusunda Kıbrıscık, güneyinde Ankara’nın Nallıhan İlçesi, batısında Mudurnu ve kuzeyinde Bolu ile çevrilidir. İlçemiz Köroğlu dağlarının güney eteklerinde 665 km² yüzölçümüne sahip ve rakımı 625 m. dir. Bu yüzölçümünün ancak 100 km²'lik bölümü tarıma elverişli alandır. 29 köyün bağlı olduğu Seben İlçesinin; 4316 ilçe merkezi ve 4519 köy nüfusu vardır.

Ekonomik Yapı : İlçe halkı geçimini tarım, hayvancılık ve orman işçiliğinden karşılamaktadır. İlçenin en önemli geçim kaynağı ise elma ziraatidir. Yıllık 50 bin ton elma üretimi yapılmaktadır. İlçede 1600 ton/yıl kapasiteli soğuk hava deposu vardır. Son yıllarda süt inekçiliğinde gelişme olmuş buna paralel olarak günlük 60 ton süt işleme kapasiteli süt ürünleri fabrikası açılmıştır. Seben’de üretilen sebze meyveler çevre il ve ilçelerde pazarlanmaktadır.

Tarihi ve Turistik Yerler : Kuzeyindeki Kartalkaya Kayak Merkezi, 78 ºC sıcaklığındaki şifalı sularıyla Kesenözü Köyündeki Bağlum kaplıcaları, Firigyalılardan kalma kaya evleri, Çeltikdere Köyü civarındaki kilise kalıntısı, mezar kalıntıları, peri bacaları ile en önemlisi yayla turizmi başlıca turizm potansiyelimizdir. Her yıl Haziran ayında her köy hacet bayramları düzenlemektedir. Ayrıca her yıl Ekim ayında da Seben Panayırı ve Elma Festivali yapılmaktadır.

Seben Yaylaları : Kiraz Dağı çevresinde toplanmış, ortalama 1400 m. yükseklikte olan bu yaylaların en önemlileri Gerenözü ve Kızık yaylalarıdır.
Seben Kaya Evleri : Çeltik Deresi, Hocaş, Kaşbıyıklar, Yuva, Solaklar ve Alpağut Köylerinde derin vadiler içinde yükselen kayalar içine oyulmuş 3-4 katlı kaya evlerine rastlanmaktadır.

Ulaşım :
54 km'lik asfalt yolla Bolu'ya ve 42 km'lik asfalt yolla Nallıhan'a bağlıdır. Stabilize yolla Kıbrıscık, Beypazarı ve Mudurnu'ya bağlantısı vardır. İlçeden her gün düzenli olarak Bolu’ya ve belirli günlerde Ankara ile Nallıhan’a yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

YENİÇAĞA

Coğrafi Durumu : Yeniçağa, Bolu İli'nin 39 km. doğusunda yer alan bir ilçedir. Ankara - İstanbul D-100 karayolu ve TEM otoyolu ilçenin içinden geçmektedir. Doğusunda Gerede, batısında Bolu İl merkezi, kuzeyinde Mengen, güneyinde Dörtdivan ilçelerine komşudur. Denizden yüksekliği 990 m., yüzölçümü 22.500 hektar olan Yeniçağa’nın kuzeyinde ve hemen yakınında kendi adıyla anılan yaklaşık 400 hektarlık Yeniçağa Gölü yer almaktadır. Göl çevresi dışında kalan arazi engebeli ve dağlıktır. İlçenin nüfusu 7030 kişi merkezde, 3721 kişi köylerde olmak üzere 10751’dir.

Ekonomik Yapı : İlçe ekonomisi nakliyecilik ve buna bağlı olarak küçük sanayi işletmeciliğine dayanmaktadır. Toplam 1000'in üzerinde ağır vasıta (TIR), 400'ün üzerinde kamyon nakliyecilik işinde çalışmaktadır. İlçe ekonomisinin %70'ine yakın bir bölümü, nakliye şirketlerinden elde edilen gelirden oluşmaktadır. Geri kalan kısmının %20'sini küçük sanayi gelirleri, küçük çaplı işyerleri, %10'a yakın kısmını da tarımsal ürünlerden sağlanmaktadır. İlçede büyük ölçekli sanayi kuruluşları yoktur. İlçede 300 adet dükkan kapasiteli küçük sanayi sitesi mevcuttur. Burada yapılan işler daha çok ağır vasıta araçlarına yöneliktir.

Tarımsal ve hayvansal girdiler ancak yöre ihtiyacını karşılayacak kadar olup, pazar için üretim yapılmaktadır. Göl çevresinde tohumluk pancar üretimi de sınırlı olarak yapılmaktadır. Ayrıca göl çevresinde, seracılıkta ve çiçekçilikte yaygın olarak kullanılan torf toprağı işletmeciliği de yeni bir gelir kaynağıdır.

Tarihi ve Turistik Yerler : İlçenin eski yerleşim yeri olan Eskiçağa Köyünde, Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış bir cami, hamam ve türbe bulunmaktadır. Ayrıca Yeniçağa İlçe merkezinde de Sultan 5. Reşat zamanında yapılmış Şehir Hamamı vardır. Ankara - İstanbul Karayolu üzerinde bulunan ilçenin hemen kıyısında uzanan Yeniçağa Gölü , tabii güzellikleri ile dikkat çekmektedir. 400 Ha.lık alanı kaplayan ve çeşitli göl kuşlarının olduğu göl, avcılar için çok müsait bir avlanma yeridir. Göl kıyısında, kıyı boyunca uzanan ağaçların altı, güzel bir mesire ve dinlenme yeri olarak halkın rağbet ettiği yerlerdir.

Ulaşım : Uluslararası D-100 karayolu ve TEM otoyolunun ilçeden geçmesi nedeniyle günün her saatinde yurdun her yerine ulaşım sağlanabilmektedir. İlçeye bağlı 16 köyün tamamına yaz-kış aylarında kolaylıkla ulaşılabilmektedir.